Jak system CADCAM zmienia proces projektowania frontów meblowych — korzyści dla producentów

Projektowanie frontów meblowych

Jak system CAD/CAM zmienia proces projektowania frontów meblowych – korzyści dla producentów

Każdy proces produkcji wiąże się z kosztami wynikającymi zarówno z zastosowanej technologii, jak i wykorzystanego materiału. Dotyczy to również branży meblowej, w której na ostateczną cenę wyrobu składa się wiele czynników. Jednym z nich jest czas przeznaczony na wykonanie pojedynczego elementu. Nowoczesne oprogramowanie CAD/CAM dla producentów mebli już na etapie projektowania optymalizuje cały proces. Jednocześnie wielokierunkowo przyczynia się do poprawy opłacalności produkcji.

Dzięki bogatej bazie szablonów (makr) program do projektowania mebli znacznie przyspiesza wykonanie gotowego projektu frontu szafy czy szafki.

Program do projektowania mebli – dlaczego warto go stosować?

Proces projektowania jest najważniejszym etapem każdego procesu twórczego. Nie ma znaczenia, czy efektem tej pracy będzie budynek, most czy elegancka szafka kuchenna. Aby gotowy obiekt spełniał wszystkie wymogi, począwszy od stabilności, przez estetykę, po koszt wykonania, musi być dopracowany do perfekcji. Trudno jej jednak oczekiwać bez szeregu obliczeń, dzięki którym elementy są ze sobą kompatybilne, znoszą wymagane obciążenia oraz przyciągają uwagę wzornictwem.

W produkcji mebli precyzję gwarantuje wykonywanie frontów meblowych i innych elementów drewnianych za pomocą nowoczesnych obrabiarek CNC. Maszyny te jednak niczego nie robią „same”, dlatego trzeba dla nich przygotować odpowiedni projekt. Program do projektowania mebli CAD/CAM firmy COBUS ConCept jest idealnym narzędziem do tego celu.

Jak program do mebli zmienia proces wykonania projektu?

Oprogramowanie do projektowania w 3D, którym jest również program do mebli COBUS ConCept, zawiera wiele funkcji i algorytmów na stałe wpisanych do bogatej bazy oprogramowania. Dzięki temu przy tworzeniu niestandardowych kształtów, łuków, zaokrągleń czy linii falistych nie jest potrzebne żmudne obliczanie promieni, czy kątów. Zaawansowane funkcje programu sprawiają, że są one rysowane automatycznie. To nie tylko skraca czas wykonania projektu, ale też zwiększa jego dokładność.

Istotnym czynnikiem przy projektowaniu frontów meblowych czy schodów jest optymalne wykorzystanie materiału. Odpowiedni układ detali na płycie o konkretnych wymiarach pozwala zminimalizować ilość odpadów i obniżyć koszty wykonania produktu. Na taką optymalizację pozwala program do nestingu COBUS Nesting. Podczas projektowania uwzględnia on elementy takie jak: kroki dojazdu i odjazdu czy optymalizacja ścieżki narzędzia. Jednocześnie generuje różne strategie rozmieszczeń. Pozwala to na określenie optymalnego miejsca trzymania elementu.

Korzyści, jakie zapewnia program do projektowania mebli

COBUS ConCept NCAD to zarówno program do projektowania mebli, jak i program do rozkroju płyt meblowych. Połączenie funkcji CAD (skaner 3D) i CAM (przygotowanie produkcji), znacznie usprawnia przejście pomiędzy projektem, a jego wykonaniem na obrabiarce. Podobne możliwości stwarza też program COBUS ConCept WOP. Do korzyści dla producenta zaliczają się:

  • skrócenie czasu przygotowania projektu,
  • optymalizacja wykorzystania materiału i zmniejszenie ilości odpadów czy frontów wykonanych wadliwie,
  • zarządzanie odpadami użytkowymi,
  • obliczanie ilości potrzebnych płyt meblowych,
  • obliczanie czasu trwania procesu,
  • automatyczne generowanie ścieżek narzędzi,
  • możliwość wykonania symulacji 3D,
  • możliwość podłączenia dowolnej maszyny CNC.

Projekt wykonany w programie NCAD Cobus ConCept jest precyzyjną instrukcją dla obrabiarek CNC, które milimetr po milimetrze odwzorowują konkretny kształt. Program generuje pliki wykonawcze dla sterowników CNC obrabiarek (kody kreskowe są drukowane automatycznie). Proces ten jest powtarzalny, dzięki czemu maszyna nie wymaga ciągłego programowania.