Skrót CNC (Computerized Numerical Control) oznacza komputerowe sterowanie numeryczne. Komputer przekształca projekt stworzony przez oprogramowanie do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) na liczby. Liczby te reprezentują trójwymiarowe współrzędne w przestrzeni i kierują ruchem narzędzia.
Maszyny CNC składają się najczęściej z ruchomej platformy oraz zmotoryzowanego ramienia z wymiennymi narzędziami, które są sterowane przez komputer. W ten sposób specjalny program kontroluje cięcie i kształtowanie materiału. Postępując zgodnie z zakodowanymi instrukcjami, maszyna CNC może obrabiać przedmiot bez obsługi ręcznej.
Do jakich materiałów stosuje się maszyny CNC?
Urządzenia CNC mogą być stosowane przy pracy z wieloma różnymi materiałami. Nadają się do obróbki metalu, tworzywa sztucznego, drewna, ale także kamienia naturalnego czy szkła.
W przypadku metali, zazwyczaj wykonywane są różne rodzaje obróbki plastycznej: cięcie, frezowania, gięcie, albo termicznej, np. cięcie laserem. Bardzo często wykonuje się również toczenie, frezowanie i wiercenie.
Jeżeli chodzi o tworzywa sztuczne, maszyn CNC używa się tylko do wybranych rodzajów tworzyw, ze względu na wymagania dotyczące ich parametrów, zwłaszcza przy obróbce skrawaniem. Maszyny CNC stosowane są najczęściej do formowania wszelkiego rodzaju materiałów polimerowych.
Jedną z największych branż, w których stosowane są maszyny CNC oraz programy CNC, jest obróbka drewna. Urządzenia wykorzystywane do pracy z drewnem surowym i materiałami drewnopochodnymi działają na podobnej zasadzie co urządzenia do obróbki metalu, ale mają najczęściej większe rozmiary.
Maszyny CNC stosowane przy obróbce drewna
Piły panelowe CNC – oferują duże długości cięcia, szybki posuw i bardzo dużą dokładność, dlatego są idealne do wykonywania rozkroju pojedynczych płyt albo całych ich pakietów.
Tokarki CNC – pozwalają na produkcję wszystkich elementów o przekroju okrągłym. Za ich pomocą przygotowuje się elementy wykończeniowe, np. gałki, uchwyty, nóżki meblowe, tralki schodowe.
Centra obróbcze CNC – oferują największe możliwości. Wiele zadań może być wykonywanych na jednej maszynie, co eliminuje konieczność przemieszczania materiału między poszczególnymi urządzeniami, oszczędzając miejsce, a także przyspieszając cały proces.
Maszyny CNC do nestingu – w ich przypadku możliwa jest kompleksowa praca z płytą, zarówno frezowanie formatek jak i wiercenie. Sprawdzają się znakomicie przy produkcji elementów do mebli tapicerowanych, mebli skrzyniowych czy frontów meblowych.
Jak używać maszyn CNC?
Pierwszym krokiem jest określenie, jaki materiał będzie obrabiany, poprzez program CNC ponieważ będzie to dyktować rodzaj potrzebnej maszyny. Na przykład, jeśli używasz drewna, będziesz potrzebował innej frezarki niż w przypadku obróbki metalu.
Projektowanie każdego elementu zaczyna się od specjalnego oprogramowania CAD (projektowanie wspomagane komputerowo) i przebiega według następujących kroków:
- Element rysowany jest w programie CAD
- Program CAM nadaje odpowiednie ścieżki narządzi i przekształca rysunek CAD w specjalny kod
- Maszyna CNC odczytuje kod i wykonuje zaprojektowany detal
Jeżeli szukasz profesjonalnego oprogramowania CAD/CAM sprawdź naszą bogatą ofertę firmy COBUS ConCept.
Jakie są zalety stosowania maszyn CNC?
Wprowadzenie obróbki poprzez program CNC oznacza znaczny postęp w stosunku do maszyn obsługiwanych ręcznie. Obróbka ręczna jest pracochłonna, wymaga wykwalifikowanych operatorów, a tworzenie każdego elementu zabiera wiele roboczogodzin.
W trakcie tradycyjnej obróbki materiału, bez pomocy programu CNC często pojawia się również błąd ludzki, co skutkuje niedoskonałą odtwarzalnością i możliwymi wadami elementów. Produkty mogą wymagać użycia wielu różnych narzędzi na różnych maszynach, potencjalnie obsługiwanych przez różne osoby.
Nowoczesne maszyny CNC wraz z programem CNC wyposażone są w wiele wymiennych narzędzi, co poprawia wydajność, zmniejszając czas i ilość potrzebnego miejsca. Pozwalają również na użycie zewnętrznego kontrolera, który operator jest w stanie przenieść zdalnie z maszyny na maszynę. Wszystko to sprawia, że cały proces jest wysoce zautomatyzowany (eliminując jednorazowe błędy), a wytworzone części mogą być bardzo skomplikowane.
Co to jest programowanie CNC?
Programowanie CNC to proces wykorzystywania oprogramowania do tworzenia zestawu instrukcji, zwanego G kodem, do sterowania obrabiarką. G-kod to bardzo zwięzły język, który został opracowany w latach 60 i miał być uniwersalnym standardem.
Niestety wielu producentów maszyn CNC opracowało własne wersje tego kodu, dlatego ważne jest, aby zrozumieć w jaki sposób dana maszyna używa kodu G. Różnice w kodzie G pojawiły się, gdy w niektórych maszynach zostały dodane nowe możliwości.
Do generowania odpowiedniego kodu na wybraną maszynę z pomocą przychodzi tzw. Postprocesor. Jest to wewnętrzna aplikacja przekładająca ścieżki narzędzia na program obróbkowy dostosowany do wybranej maszyny. Czyli mówiąc inaczej, postprocesor jest czymś w rodzaju translatora, który tłumaczy ścieżkę narzędzia, którą przygotowaliśmy w systemie CAM, na program obróbczy zrozumiały dla obrabiarki CNC.
W swojej ofercie posiadamy sprawdzony postprocesor firmy COBUS ConCept, który z powodzeniem został zastosowany u wielu Klientów.
Jakie oprogramowanie jest stosowane do sterowania maszynami CNC?
Tworzenie elementów na maszynie CNC za pomocą programu CNC zazwyczaj wymaga dwóch modułów oprogramowania. Po pierwsze, do projektowania komponentów wykorzystywane jest oprogramowanie CAD (Computer Aided Design). Następnie oprogramowanie CAM (Computer Aided Manufacturing) służy do konwersji rysunków CAD do kodu G, który steruje maszyną.
Przy zastosowaniu tych dwóch rodzajów oprogramowania, jesteśmy w stanie wyprodukować za pomocą maszyny CNC wiele przedmiotów z zastosowaniem w różnych branżach. Przykładowe produkty wykonywane na maszynach CNC to:
- Meble
- Drzwi
- Okna
- Schody
- A nawet części lotnicze
Firma CNC Software Polska od wielu lat zajmuję się wdrażaniem u Klientów profesjonalnego oprogramowania typu CAD/CAM. Nasze bogate doświadczenie oraz wykwalifikowany zespół specjalistów gwarantuje, że oprogramowanie zostanie dopasowane do parku maszynowego oraz do branży w której działa Klient. Jeśli chcesz skorzystać z darmowych konsultacji albo umówić się na prezentację, zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami.