Nesting jest sposobem produkcji mebli, polegającym na umieszczeniu wielu elementów na jednej płycie. Robi się to po to, aby zaoszczędzić miejsce i pieniądze. Słowo nesting pochodzi od gniazda ptaka, które jest zrobione z wielu kawałków drewna. Firmy decydują się na nesting, ponieważ pozwala on zaoszczędzić czas i pieniądze oraz daje dużą swobodę przy projektowaniu różnych elementów mebli.
Często podobne części po obróbce mogą być łatwo pomylone, dlatego ważne jest, żeby były dobrze oznakowane. Część maszyn CNC oferuje możliwość znakowania i umieszczenia odpowiedniej etykiety jeszcze przed obróbką. W ustawieniach oprogramowania można zarządzać położeniem etykiet z wykorzystaniem parametrów takich jak odległość od krawędzi części lub ręczne przesuwanie etykiety.
W procesie nestingu części składowe tego samego mebla mogą być umieszczone na różnych płytach. To może wydłużyć czas i powodować utrudnienia podczas montażu lub kompletowaniu zamówień. Aby temu zaradzić, oprogramowanie COBUS Nesting pozwala na umieszczanie wszystkich części tego samego mebla możliwie blisko siebie przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrego wykorzystanie materiału.
Oprogramowanie wspierające nesting na maszynach CNC musi być w stanie rozróżnić różne rodzaje drewna i dostosować do nich obrabiane części. Powinno też pozwalać na zarządzanie magazynem płyt oraz wykorzystaniem odpadów użytkowych. Przydatną funkcją jest również możliwość wykluczenia pewnych maszyn do obróbki określonych rodzajów drewna oraz możliwość przeniesienia odpadów z jednej płyty i wykorzystania ich w trakcie innej operacji.
Wielu producentów, którzy korzystają z oprogramowania do nestingu na maszynach CNC, czasami chcą ręcznie zmienić sposób ułożenia elementów na płycie. Dlatego COBUS Nesting umożliwia ręczną modyfikację położenia i kąta części na już zagnieżdżonej płycie. Oprogramowanie umożliwia też ręczne dobranie kolejności obróbki, jeśli automatycznie proponowana kolejność nie jest odpowiednia.
Właściwie skonfigurowane oprogramowanie do nestingu może zaoszczędzić dużo czasu, układając automatycznie wszystkie części do produkcji na płytach i minimalizując straty materiału. Jeśli oprogramowanie nie jest połączone z modułem CAM, Twoja firma traci dużo czasu na importowaniu wyników nestingu. Nasz program umożliwia automatyczne przełączenie się do oprogramowania CAM i przydzielanie operacji obróbki związanej z nestingiem.
Dobre oprogramowanie powinno spełniać potrzeby Twojego biznesu i być łatwe w obsłudze. Przy wyborze oprogramowania do nestingu, upewnij się, że interfejs jest przyjazny dla użytkownika, łatwy w ustawieniach i spełnia Twoje potrzeby. Zespół specjalistów pracujących w CNC Software Polska prowadzi szkolenia z zakresu oferowanych rozwiązań do produkcji na maszynach CNC i pomaga przy wdrażaniu oprogramowania w Twojej firmie.
Najważniejszą rzeczą w oprogramowaniu do nestingu na maszynach CNC jest różnorodność parametrów, które można ustawić, aby otrzymać dobry wynik. Algorytm nestingu może wydawać się skomplikowany, ale w naszym oprogramowaniu wszystkie parametry są widoczne i można je zmieniać. Niektóre są typowe (np. kształt, kąt obrotu), inne są specyficzne dla przemysłu drzewnego (np. kierunek słojów). Można też ustawić różne zasady dla różnych części według ich rozmiaru. Dzięki temu można przewidzieć, jaki będzie wynik nestingu.
Oprogramowanie COBUS Nesting jest bardzo ważne w każdej firmie produkującej meble, ponieważ pozwala na skuteczne zarządzanie procesem produkcyjnym i optymalizację wykorzystania materiałów. Dzięki automatycznemu rozmieszczaniu elementów na arkuszu materiału, firma może zwiększyć wydajność produkcji i minimalizować ilość odpadów, co przekłada się na oszczędności kosztów i lepsze wykorzystanie zasobów. Optymalizacja rozmieszczenia elementów pozwala na efektywniejsze wykorzystanie maszyn. Generowanie tras frezowania i raportów ułatwia zarządzanie procesem produkcyjnym. Integracja z systemami zarządzania produkcją pozwala na jeszcze lepsze planowanie i koordynację działań. Wszystko to pozwala na lepsze zarządzanie produkcją i zwiększenie efektywności, co przyczynia się do sukcesu firmy produkującej meble.