Nesting jest jednym z głównych procesów produkcyjnych stosowanych w przemyśle meblarskim i umożliwia cięcie i obróbkę płyt w jednej operacji.
Nazwa Nesting wzięła się od angielskiego słowa “nest”, które odnosi się do gniazda ptaka. Kiedy ptak buduje gniazdo, sprytnie mieści wiele kawałków drewna razem na małej przestrzeni. Przemysłowa praktyka nestingu jest taka sama i polega na zmieszczeniu jak największej liczby elementów na jednej płycie.
Firmy decydują się stosować proces nestingu przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu, redukcję kosztów produkcji oraz możliwość dużej swobody kształtowania części i mebli.
Efektywny nesting części na arkuszu ma bezpośredni i pozytywny wpływ na zmniejszenie ilości odpadów materiałowych, przyspieszenie operacji cięcia i zwiększenie produktywności. Z drugiej strony, nieodpowiednie stosowanie nestingu może spowodować spowolnienie produkcji i przekroczenie kosztów, ponieważ znaczna część czasu programisty jest poświęcana na ponowne programowanie.
Nesting jest prostą koncepcją: ułóż kształty tak, aby jak najwięcej części zmieściło się na danym rozmiarze materiału. Jednak osiągnięcie wysokich korzyści i oszczędności wymaga znacznie głębszego zrozumienia czynników wpływających na efekty nestingu.
Przykładowo, cięcie w linii wspólnej to praktyka polegająca na układaniu części o wspólnych krawędziach w taki sposób, aby wiele części wymagało tylko jednego cięcia. Prawidłowo wykonana obróbka pozwala na skrócenie czasu pracy, maksymalne wykorzystanie materiału i często wydłużenie żywotności narzędzia.
Czasami mniej doświadczeni programiści, próbując uzyskać jak najwięcej z każdego arkusza materiału, tworzą zbyt ciasny nesting, co osłabia poszczególne części i może generować dodatkowe koszty. Niezmiernie istotne są również odpowiednio (w sposób automatyczny) dobrane strategie obróbcze takie jak miejsce rozpoczęcia wycinania elementu czy kolejność wycinania elementów tak, aby nie poruszyły się na stole maszyny.
Firmy inwestują ogromne kwoty w zaawansowane maszyny CNC, które mają zwiększyć wydajność i przyciągnąć nowych klientów. Tak samo dokładnie powinni rozważyć oprogramowanie do nestingu, które obsługuje te kosztowne i złożone maszyny. Efektywny nesting to coś więcej niż tylko układanie kształtów na arkuszu materiału. To również optymalizacja wykorzystania materiału i skrócenie czasu całego procesu. Opracowany przez ekspertów w dziedzinie oprogramowania CAD/CAM, COBUS Nesting, to rozwiązanie wykorzystujące najnowszą technologię i poparte doświadczeniem, aby wprowadzić w życie najlepsze praktyki nestingu.