Historia oprogramowania CAD/CAM

Historia oprogramowania CAD/CAM

Dzisiejsze możliwości programów CAD/CAM są wynikiem ciągłego rozwoju i wdrażania coraz to nowych innowacji. Jeżeli chcesz poznać kluczowe innowacje i przełomowe osiągnięcia w tej dziedzinie, czytaj dalej.

Co to jest CAD/CAM?

CAD oznacza „projektowanie wspomagane komputerowo”, a CAM oznacza „komputerowe wspomaganie wytwarzania”.

CAM opiera się na komputerowym sterowaniu numerycznym (CNC), w którym wstępnie zaprogramowane oprogramowanie komputerowe dyktuje ruch narzędzi i maszyn. Najczęściej używanym językiem programowania CNC w CAM jest kod G.

CAD to oprogramowanie używane do tworzenia plików elektronicznych do drukowania, obróbki oraz operacji produkcyjnych. Pojawienie się CAD zwiększyło wydajność projektantów i poprawiło jakość samych projektów. Oprogramowanie CAD wspiera inżynierów i projektantów w wielu branżach, w tym przy produkcji mebli, w motoryzacji i lotnictwie.

Chociaż te dwa terminy opisują różne rzeczy, są często używane razem jako CAD/CAM. Ale jaka jest historia tych dwóch różnych procesów? Jak one powstały, ewoluowały i łączyły się? A co ich połączenie pozwoliło zrobić projektantom i producentom?

Historia CAD

Termin „projektowanie wspomagane komputerowo” został wprowadzony na początku lat pięćdziesiątych. Jednym z pierwszych zastosowań tego, co można by nazwać CAD, zostało wdrożone w laboratoriach badawczych General Motors. Pracownik tej firmy opracował w roku 1957 system z grafiką interaktywną o nazwie PRONTO.

Pierwsze prawdziwe oprogramowanie CAD nazywało się Sketchpad, zostało opracowane przez na początku lat 60. Sketchpad był szczególnie innowacyjnym oprogramowaniem CAD, ponieważ projektant wchodził w interakcję z komputerem graficznie, używając pióra świetlnego do rysowania na monitorze komputera.

Historia CAM

Komputerowe wspomaganie wytwarzania zostało również opracowane w latach 50. XX wieku, kiedy komputery były używane do tworzenia kodu G, który z kolei został przetłumaczony na karty dziurkowane, które mogły sterować maszynami. Taśmy dziurkowane zostały wyprodukowane za pomocą sterowania komputerowego, co mogło następnie zwiększyć szybkość zarówno tworzenia instrukcji, jak i produkcji.

Narzędzia i maszyny kierowane przez kod G są najróżniejsze, od przecinarek plazmowych po dysze wodne. Najwcześniejsze komercyjne zastosowania CAM dotyczą przemysłu meblowego, motoryzacyjnego i lotniczego.

CAD spotyka CAM

CAD i CAM połączyły się, gdy CAM zaczęło wykorzystywać rysunki CAD do tworzenia instrukcji lub ścieżek narzędzi do sterowania zautomatyzowanymi obrabiarkami. Narzędzia te mogą następnie tworzyć fizyczne elementy bezpośrednio z plików projektowych.

W roku 1966 na potrzeby francuskiego producenta samochodów Renault, stworzony został pionierski system CAD/CAM – UNISURF. Miał on wspomóc projektowanie i oprzyrządowanie samochodów poprzez integrację m.in. maszyn do rysowania, sterowania komputerowego, projektowania powierzchni i frezowania 3D.

Na upowszechnienie oprogramowania CAD/CAM wpływ miało wprowadzenie w 1981 roku przez IBM pierwszego niedrogiego komputera stacjonarnego. Rosnący dostęp do technologii miał ogromny wpływ na potencjał, rozpowszechnianie i rozwój systemów CAD/CAM.

Podsumowanie

Wraz z rozwojem CAD/CAM, ta metoda programowania maszyn CNC została przyjęta przez wiele branż. Cyfrowo tworzone projekty są rutynowo wykorzystywane w projektowaniu wnętrz i architekturze oraz przy produkcji drzwi, okien i mebli.

CAD/CAM znacznie się rozwinął od swoich początków. Wraz z dostępnością nowych technologii, w szybkim tempie zyskuje nowe funkcjonalności i umożliwia tworzenie innowacyjnych projektów.