Kod QR

Wykorzystanie etykiet oraz kodów kreskowych i QR przy produkcji na maszynach CNC

Etykiety i kody kreskowe

Technologia kodów kreskowych została opatentowana już w latach 50-tych i rozwijała się powoli, aż w końcu trafiła do powszechnego użytku. Oprócz zastosowań detalicznych, kody kreskowe są często spotykane w zakładach produkcyjnych i montażowych.

Firmy stosujące technologię kodów kreskowych zwykle wybierają oprogramowanie w oparciu o informacje, które muszą wydrukować lub przechwycić.

Najważniejsze korzyści z drukowania etykiet:

  • Mniejsza liczba błędów wprowadzania danych, ponieważ generowane systemowo etykiety są o wiele dokładniejsze niż wprowadzane przez człowieka.
  • Krótszy czas kontroli i wyszukiwania elementów produkcyjnych. Eliminuje się również możliwość wystąpienia błędu ludzkiego, prowadzącego do wyboru nieprawidłowej części.
  • Zwiększenie identyfikowalności, ponieważ etykiety dają możliwość przypisania do danego elementu operatora oraz maszyny na której został wytworzony. Dzięki temu jesteśmy w stanie zweryfikować na jakim etapie nastąpiła ewentualna usterka.

Programowanie parametryczne

Jest to technika produkcji na maszynach CNC, która opiera się na wykorzystaniu takich elementów, które są takie same pod względem kształtu i wzoru otworów. Programy parametryczne często używają interfejsów graficznych, aby uprościć obsługę oraz zwiększyć wydajność i dokładność. Zastosowanie druku etykiet w tym przypadku umożliwia wprowadzenie wszystkich niezbędnych danych bez udziału użytkownika – wystarczy zeskanować kod kreskowy.

Etykiety są bardzo ważne, ponieważ zawierają kluczowe dla produkcji informacje. Na przykład: nazwa zamówienia, nazwa części, informacje o klejeniu krawędzi, kod kreskowy dla maszyny CNC lub własne notatki dla operatora.

W przeszłości takie informacje były drukowane na arkuszach A4, a następnie przyklejane do elementów produkcyjnych. Ale ten proces był bardzo powolny i czasochłonny.

Przygotowanie etykiet wygląda podobnie w większości programów:

  • tworzenie zamówienia z produktami i częściami
  • ustawienie wymiarów etykiety
  • przetwarzanie i optymalizacja planu rozkroju
  • aktywacja trybu etykietowania
  • wydrukowanie etykiety przez użytkownika
  • naklejenie naklejki na odpowiednią część

Obróbka na maszynie CNC z wykorzystaniem etykiet

W przypadku produkcji na maszynie CNC istnieje kilka możliwości produkcji.

Ręczne ładowanie każdego programu jest powolne a operator może załadować omyłkowo niewłaściwy program.

Korzystanie z list produkcyjnych ma tę wielką zaletę, że maszyna ładuje różne programy. W ten sposób operator ma wgląd w to, które części są już obrobione, a których jeszcze brakuje.

Wadą jest to, że generowana lista ma określoną kolejność obrabianych części. A wstawianie części w innej kolejności jest problematyczne. Problem ten rozwiązuje ładowanie programów za pomocą czytnika kodów kreskowych.

Jeżeli użytkownik korzysta z etykiet, które są przyczepione do poszczególnych części, możliwe jest wówczas znaczne przyspieszenie wyszukiwania programu.

Oprogramowanie COBUS ConCept wspiera drukowanie etykiet równolegle z produkcją.