Oprogramowanie
CAD/CAM
dla Przemysłu 4.0

Co to jest Przemysł 4.0?

Przemysł 4.0 to technologia, która została opracowana w 2011 roku przez niemieckich naukowców. Wiele firm korzysta z Przemysłu 4.0, aby zwiększyć swoją produktywność, monitorować różne operacje oraz zarządzać łańcuchem dostaw i logistyką.

Przemysł 4.0 to obecny trend w technologiach automatyzacji stosowanych w sektorze produkcyjnym. Do efektywnego udostępniania informacji i usprawnienia operacji produkcyjnych wykorzystuje systemy fizyczne w postaci maszyn sterowanych komputerowo, przetwarzanie danych w chmurze i technologię IoT (Internet Rzeczy). Krótko mówiąc, Przemysł 4.0 służy do tworzenia cyfrowej fabryki i nazywany jest czwartą rewolucją przemysłową.

Czym charakteryzuje się Przemysł 4.0?

Przemysł 4.0 dostarcza w czasie rzeczywistym informacje dotyczące całego procesu produkcyjnego. Użytkownik może przejrzeć materiały użyte do produkcji, dostawę materiałów na różnych etapach, pochodzenie materiałów, różne czynności związane z produkcją. Śledzenie całego łańcucha działań produkcyjnych ułatwia z kolei opracowywanie strategii zarządzania łańcuchem dostaw i poprawy tempa produkcji. Dlatego prawidłowe wdrożenie Przemysłu 4.0 może pomóc w zwiększeniu produktywności oraz realizacji zamówień klientów w różnych segmentach rynku.

Robotyka to kolejna istotna cecha Przemysłu 4.0, ponieważ automaty mogą wykonywać powtarzalne zadania w procesie produkcyjnym, a prawdopodobieństwo wystąpienia błędów jest znacznie mniejsze. Zasoby ludzkie mogą koncentrować się na bardziej produktywnych i kreatywnych obszarach działalności. Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, można powiedzieć, że wdrożenie Przemysłu 4.0 stało się niezbędne w dużych firmach produkcyjnych.

Przemysł 4.0 w dobie pandemii Covid-19.

Znaczenie automatyzacji stale rośnie i firmy zainteresowały się wdrażaniem technologii automatyzacji w celu przyspieszenia tempa produkcji. Pandemia Covid-19 spowodowała, że wiele operacji biznesowych uległo cyfryzacji. Działalność produkcyjna różnych firm ucierpiała, ponieważ w celu kontrolowania rozprzestrzeniania się koronawirusa, większość została zmuszona do pracy przy minimalnej liczbie pracowników. Tempo produkcji wielu małych organizacji spadło w okresach blokady. W rezultacie bardzo ważne stało się wykorzystanie technologii automatyzacji w sektorze produkcyjnym do zarządzania tempem produkcji, tak aby firmy mogły realizować zamówienia klientów docelowych w różnych segmentach rynku.

Podczas pandemii Covid-19 znaczenie wzrosło również znaczenie handlu elektronicznego, dlatego też dla firm produkcyjnych ważne stało się wdrożenie cyfrowego łańcucha dostaw, aby śledzić drogę materiałów i towarów. Aby wdrożyć i zarządzać cyfrowym łańcuchem dostaw i handlem elektronicznym, wiele organizacji produkcyjnych przyłączyło się do czwartej rewolucji przemysłowej.

Wysokie tempo wzrostu populacji to kolejny powód rosnącego znaczenia Przemysłu 4.0. Ze względu na rosnącą liczbę ludności w większości krajów rozwijających się gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na różne produkty. Aby produkować towary masowo, ważne stało się wdrożenie Przemysłu 4.0, żeby prawidłowo realizować zamówienia klientów docelowych poprzez zarządzanie dostawami produktów na różnych rynkach.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, można powiedzieć, że znaczenie Przemysłu 4.0 w sektorze produkcyjnym wzrosło z różnych powodów, ale głównym czynnikiem jest pandemia Covid-19.

Korzyści wynikające z wdrożenia Przemysłu 4.0.

Małe i średnie przedsiębiorstwa stoją przed różnymi rodzajami wyzwań przy wdrażaniu Przemysłu 4.0, np. brak umiejętności technicznych oraz brak zasobów i funduszy na wdrożenie nowych technologii. Jednak nie tylko liderzy branży powinni zainteresować się tym tematem, ponieważ Przemysł 4.0 niesie ze sobą wiele korzyści.

Większa produktywność.

Wdrożenie Przemysłu 4.0 może pomóc w zwiększeniu produktywności firm produkcyjnych. Właściwe udostępnianie informacji przy użyciu technologii opartych na chmurze pomaga organizacji w skutecznym przeglądzie każdego etapu łańcucha dostaw. W tym procesie powtarzalne zadania w firmie mogą być również wykonywane przez inteligentne maszyny. Dzięki temu w ograniczonym czasie można wyprodukować więcej towarów, a tempo produkcji znacznie wzrasta.

Niższe koszty produkcji.

Efektywność kosztowa to kolejna korzyść, jaką oferuje Przemysł 4.0. Automatyzacja działań produkcyjnych i inteligentne technologie mogą być wykorzystywane do wykonywania powtarzalnych zadań bez żadnego błędu. Firmy mogą zarządzać tempem produkcji przy ograniczonej liczbie pracowników, w efekcie spadają również koszty pracy firmy.

Poprawa jakości produktów.

Wykorzystanie maszyn sterowanych komputerowo i technologii automatyzacji w produkcji może pomóc w poprawie jakości produktów, ponieważ można uniknąć błędów ludzkich. Większość produktów może zostać wyprodukowana w krótszym czasie. Poprawa jakości produktów przyczynia się do podniesienia poziomu zadowolenia klientów. Wraz z tym wzrost tempa produkcji pomaga zarządzać dostępnością produktów na różnych rynkach.

Prawidłowe wdrożenie Przemysłu 4.0.

Niekiedy wdrożenie Przemysłu 4.0 może prowadzić do wzrostu kosztów utrzymania technologii, np. koszt utrzymania serwerów czy zarobki techników ekspertów. Dlatego małe i średnie firmy borykają się z trudnościami we wdrażaniu Przemysłu 4.0. Niektórzy dystrybutorzy oprogramowania CAD/CAM oferują korzystne formy płatności. Na przykład CNC Software Polska daje możliwość skorzystania z leasingu.

Przeszkolenie pracowników.

Po wdrożeniu Przemysłu 4.0 bardzo ważne jest, aby odpowiednio przeszkolić swoich pracowników w zakresie wykorzystywania technologii i maszyn w procesie produkcji. Brak takiego szkolenia może utrudnić zwiększenie produktywności, a nawet prowadzić do problemów technicznych na linii produkcyjnej. Dlatego w firmie CNC Software Polska możesz skorzystać ze szkolenia na miejscu oraz online, które jest prowadzone przez doświadczonych specjalistów CAD/CAM.

Wybór właściwego dystrybutora programów CAD/CAM

Przemysł 4.0 może pomóc w zwiększeniu produktywności i konkurencyjności firm produkcyjnych. Jednak wysokie koszty wdrożenia, utrzymania i koszty szkoleń są głównymi przeszkodami we wdrożeniu Przemysłu 4.0. Dlatego warto zwrócić się do takich partnerów, jak CNC Software Polska, którzy dzięki doświadczeniu i odpowiedniemu wsparciu, są w stanie z łatwością wdrożyć rozwiązania Przemysłu 4.0 w Twojej firmie.